راهنمای خرید آیفون
راهنمای خرید آیفون

گوشی های هوشمند ساخت اپل که با نام آیفون شناخته می شوند محبوب ترین و شناخته شده ترین گوشی ها در جهان هستند.

اپل در سال 2007 اولین سری از این گوشی ها را صرفا با نام iPhone معرفی کرد و زمانی که این متن نگاشته می شود یعنی در سال 2022 هم اکنون آخرین مدل از این گوشی های محبوب یعنی آیفون 14 در بازار ارائه شده است. آیفون ها از جمله گرانترین گوشی های هوشمند بازار هستند و به خصوص در کشور هایی مانند ایران که ارزش پول پایینی دارند و البته محدودیت هایی که در زمینه واردات وجود دارد، قیمت آیفون ها حتی ممکن است تا 70 میلیون نیز برسد. بنابراین اگر به سختی حاضر هستید این میزان پول را برای خرید گوشی هزینه کنید، بهتر است پیش از خرید آیفون همه جوانب آن را بسنجید. بنابراین تا انتها با فیکسکام استور همراه باشید تا در راهنمای خرید آیفون تمامی نکاتی که باید بدانید از پارت نامبر تا تعداد سیمکارت و… را با شما در میان بگذاریم.

راهنمای خرید آیفون : پارت نامبر یا مدل نامبر

پارت نامبر (Part number) یا به بیان صحیح تر مدل نامبر (Model number) از آن دست مسائلی است که در ایران زیاد به آن اهمیت داده می شود. اما آیا واقعا باید به پارت نامبر اهمیت داد؟

آیا پارت نامبر های مختلف نشانگر تفاوت کیفیت هستند؟

آیا آیفون ها با پارت نامبر های متفاوت، کارایی های متفاوتی دارند؟

خب بیایید پارت نامبر را کاملا زیر ذره بین قرار دهیم. ابتدا بگوییم که می توانید مطابق تصویر زیر، پارت نامبر گوشی خود را از این مسیر مشاهده کنید: Setting > General > About >

اما فلسفه وجود پارت نامبر های مختلف چیست؟

همانطور که می دانید شرکت های بزرگ همچون اپل، محصولات خود را در سراسر جهان از آمریکا گرفته تا اروپا و چین و آفریقا عرضه می کنند.

هر یک از این مناطق و کشور ها در زمینه های مختلف تفاوت دارند. از این رو اپل برای اینکه بتواند محصولی مطابق با نیاز های هر کشور و منطقه تولید کند، آیفون ها را در مدل نامبر های مختلفی طبقه بندی می کند تا از این طریق بتواند به نیاز های بازار هدف پاسخ دهد.

تا زمان عرضه آیفون 11، این گوشی ها با آداپتور شارژ عرضه می شدند اما از زمان عرضه آیفون 12 به بعد دیگر دو شاخه همراه گوشی نبود.

از این رو از آیفون 11 به قبل، یکی از مهمترین موارد در خصوص پارت نامبر به آداپتور شارژ مربوط می شد.

دو شاخه و پریز برق در کشور های مختلف تفاوت های زیادی دارد و برای مثال دوشاخه های آمریکایی که Type – A هستند در اروپا و ایران که از دوشاخه Type – C استفاده می کنند قابل استفاده نیست (مگر با تبدیل).

بنابراین نیاز است که اپل در هنگام ساخت آیفون و شارژر همراه آن، وضعیت پریز و دوشاخه بازار مقصد را در نظر بگیرد و مطابق آن آداپتور شارژ را تولید کند. بنابراین یکی از تفاوت ها در مدل نامبر ها به آداپتور شارژ مربوط می شد به گونه ای که مدل نامبر های LL/A که برای بازار آمریکا عرضه شده اند دارای آداپتوری با دوشاخه Type – A بودند و آن هایی که برای بازار اروپا ساخته می شدند از آداپتوری با دوشاخه Type – C استفاده می کردند.

با این حال در حال حاضر و از آنجا که دیگر آداپتوری با گوشی عرضه نمی شود، تفاوت در آداپتور و دوشاخه برای آیفون های قدیمی تر صدق می کند.

مورد بعد در خصوص مدل نامبر که در این راهنمای خرید آیفون بررسی شده است، به زبان کشور مقصد مربوط می شود.

بنابراین آن دسته از آیفون هایی که دارای مدل نامبر آمریکا هستند تنها دفترچه راهنمای به زبان انگلیسی دارند حال آنکه برای نمونه آن دسته از آیفون هایی که دارای مدل نامبر چین هستند در کنار دفترچه انگلیسی، دفترچه ای به زبان چینی نیز دارند. اما همه چیز به این موارد ختم نمی شود.

در بین مدل نامبر های تولیدی، سه مدل نامبر تفاوت های قابل توجهی در کارایی نسبت به دیگر مدل نامبر ها دارند که شامل مدل نامبر های CH، AE، J، ZA و… هستند که به ترتیب برای کشور های چین، امارات، ژاپن، سنگاپور و… عرضه شده اند.

در چند سال اخیر و با محدودیت هایی که در خصوص واردات LL/A وجود داشته است، مدل های ZA/A و J/A بخش عمده بازار آیفون های جدید کشور را به خود اختصاص داده اند.

در این بین ZA/A به واسطه محدودیت های بسیار کمی که دارد (یا اصلا ندارد) بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

آیفون هایی که دارای پارت نامبر CH هستند برای بازار چین ساخته شده اند.

چین یک کشور کمونیستی با فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود است و از این رو اپل باید موارد خاصی را به منظور عرضه آیفون به چین در نظر بگیرد.

یکی از این موارد، محدودیت در استفاده از Face Time است. به این صورت که نمی توانید به صورت گروهی و صوتی از آن استفاده کنید اما می توانید به صورت تصویری از فیس تایم به صورت یک به یک استفاده کنید.

مورد بعد، محدودیت GPS است که آیفون های ارائه شده برای بازار چین نمی توانند از GPS پشتیبانی کنند.

البته مدل های ارائه شده برای بازار چین مزایایی نیز دارند که یکی از قابلیت پشتیبانی از دو سیمکارت فیزیکی است در حالی که مدل های ارائه شده برای اغلب بازار ها صرفا از یک سیمکارت فیزیکی و یک سیمکارت الکترونیکی (e-SIM) پشتیبانی می کنند.

در مدل هایی که برای بازار چین عرضه شده اند، زمانی که باتری به 20 درصد برسد صدایی پخش می شود که قابل قطع کردن نیست. این صدا مجددا زمانی که باتری به 10 درصد برسد نیز پخش می شود.

در آیفون های با پارت نامبر J/A که برای بازار ژاپن بهینه سازی شده اند، امکان قطع کردن صدای شاتر دوربین وجود ندارد حتی اگر گوشی را سایلنت کرده باشید نمی توان صدای شاتر دوربین را قطع کرد.

این موضوع تا حدودی به فرهنگ و آداب مردم ژاپن مربوط می شود که دوست ندارند ناخواسته از آنها عکس برداری شود.

آیفون هایی که دارای پارت نامبر AB و AE هستند به منظور عرضه در بازار امارات متحده عربی ساخته شده اند.

امارات نیز یک کشور بسته است و قوانین و مقررات بعضا عجیب خاص خود را دارد. برای مثال امکان تماس رایگان در این کشور وجود ندارد و بنابراین نمی توانید از Face Time در امارات استفاده کنید و اصولا آیفون هایی که با پارت نامبر امارات عرضه می شوند فاقد Face Time هستند.

اما آیفون هایی که در ایران عرضه می شوند کدام پارت نامبر را دارند؟

در اینجا باید گفت به دلیل اینکه اصولا ایران بازار مهمی برای اپل محسوب نمی شود و فروش آیفون در ایران نسبت به دیگر کشور ها و مناطق جهان ناچیز است، همچنین به دلیل تحریم ها هیچ آیفونی با پارت نامبر ایران عرضه نمی شود و اصلا چنین پارت نامبری وجود ندارد چرا که اپل، ایران را به عنوان بازار محصولا خود از آیفون گرفته تا مک و آیپد و… نمی شناسد.

از این رو آیفون های عرضه شده در ایران شامل مدل هایی هستند که برای سایر کشور ها ساخته شده اند و به وسیله تجارت اشخاص حقیقی و حقوقی و نه نمایندگی رسمی اپل، در ایران عرضه می شوند.

در بین پارت نامبر های آیفون، به نظر آن پارت نامبر هایی که بیشتر با ویژگی های مورد انتظار ایرانیان از گوشی مطابقت دارد، پارت نامبر های آمریکا (LL/A)، پارت نامبر سنگاپور (ZA/A) و پارت نامبر ژاپن (J/A) است.

البته این مدل نامبر ها نه تنها ویژگی های مورد انتظار ایرانیان را پوشش می دهند بلکه تا حدودی ایرانیان چاره ای به جز آن ندارند.

دلیل آن نیز این است که به دلیل عدم وجود نمایندگی اپل در ایران، اغلب آیفون هایی که به کشور وارد می شوند از مبدأ کشور های اطراف هستند.

این کشور ها نیز به جز آیفون هایی که با پارت نامبر های خاص خودشان ساخته شده است، شمار زیادی آیفون با پارت نامبر آمریکا، سنگاپور، ژاپن و… را نیز صرفا برای صادرات به کشور های اطراف از جمله ایران وارد می کنند.

بنابراین مهمترین پارت نامبری که قابلیت واردات به ایران را دارد همین پارت نامبر های آمریکا، سنگاپور و ژاپن است که خوشبختانه محدودیت خاصی در مورد آن ها وجود نداشته و تمامی امکانات و ویژگی های مورد نظر را دارند.

یک سوال که زیاد مطرح می شود این است که آیا آیفون ها با پارت نامبر های متفاوت کیفیت ساخت متفاوتی دارند؟

پاسخ خیر است.

اپل کارخانه های متعددی در جهان دارد ولی همه آنها با یک کیفیت مشخص کار می کنند و همگی تحت نظارت مستقیم اپل هستند تا از لحاظ یکسان بودن کیفیت اطمینان حاصل شود.

اپل هیچ گاه با ارائه محصولاتی با کیفیت های متفاوت، اعتبار خود را به خطر نمی اندازد.

بنابراین تفاوت در کیفیت محصولات این شرکت با پارت نامبر های مختلف و یا ساخت کشور های مختلف، شایعه ای بیش نبوده و بعضا به عنوان یک شگرد بازاریابی و توسط فروشندگان خرد در ایران مطرح می شود.

در حالی که در دیگر نواحی جهان اصولا پارت نامبر مسئله مورد بحثی نیست و صرفا همان تفاوت هایی را دارد که در بالا به آنها اشاره شد.

در ادامه راهنمای خرید آیفون می توانید پارت نامبر هر یک از مناطق جهان را در جدول زیر مشاهده کنید:

اشتراک گذاری